درباره ما

معرفی کوتاه افغانستان

 

یکی از کشورهای همسایه ایران در شرق

افغانستان است که در سالیان دور بخشی از گستره ایران باستان و امپراتوری کشور ایران بوده است و در سده های اخیر با خیانت پادشاهان، به خصوص در دوره قاجار این بخش از ایران جدا شده و تبدیل به یک کشور مستقل شد. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به کشور افغانستان انداخته و در رابطه با این کشور توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

 

افغانستان با نام رسمی جمهوری اسلامی افغانستان (به زبان پشتو: د افغانستان اسلامی جمهوریت) کشوری که محاصره در خشکی در آسیای جنوبی است. این کشور حدفاصل آسیای میانه، آسیای شرقی و آسیای غربی(خاورمیانه) می باشد و پایتخت آن کابل است. همسایگان کشور  افغانستان، کشورهای چون{ایران در غرب، پاکستان در جنوب و شرق، تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال و چین در شمال شرقی هستند}.

 

این کشور چهل و یکمین کشور وسیع دنیا بشمار می آید بامساحتی 652.230کیلیومتر مربع و جمعیتی حدود ۳۸٫۸ میلیون نفر است که آن را در رتبه سی و هفتم کشورهای دنیا قرار می‌دهد .همان طور که اشاره کردیم، جمعیت افغانستان در حال رشد بوده و در سال های آینده جمعیت این کشور مرز ۴۰ میلیون را رد خواهد کرد. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که در حدود سه میلیون مهاجر افغان نیز مقیم کشورهایی چون ایران و پاکستان هستند.

. پرجمعیت ترین شهر افغانستان پایتخت آن یعنی کابل است که ۴ میلیون و ۲۷۳ هزار نفر جمعیت دارد و دیگر شهرهای این کشور نظیر قندهار، هرات، مزار شریف، جلال آباد و… جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر دارن

عموما مردم این کشور جوان بوده و بر اساس شاخص های جمعیتی و وضعیت سنی ۴۲ درصد از مردم کشور افغانستان سنی بین  ۱ تا ۱۴ سال دارند که این نشان از جوان بودن جمعیت این کشور است.

نرخ تولد در این کشور ۳۸.۸ تولد در هر هزار نفر است. کشور افغانستان در این پارامتر توانسته رتبه ده دنیا را به دست بیاورد، اما از سوی دیگر نرخ مرگ و میر این کشور نیز ۱۴.۱۲ مرگ در هر هزار نفر است که رتبه ۱۷ دنیا در این زمینه در اختیار افغانستان هست.

با توجه به نرخ تولد و نرخ مرگ و میر می توان نتیجه گرفت که نرخ رشد جمعیت این کشور در حدود ۲.۳ درصد است. امید به زندگی در بین زنان افغان ۶۷ سال و در بین مردان ۶۴ سال است..

فارسی دری و پشتو زبان‌های رسمی این کشور و اسلام دین رسمی آن است. دین رسمی کشور افغانستان اسلام است و ۹۹.۷ درصد مردم این کشور مسلمان هستند. ۸۲ درصد مسلمانان کشور افغانستان سنی، ۱۷ درصد شیعه و در حدود ۰.۳ درصد پیرو ادیان دیگر هستند.

از مهم ترین مذاهب غیر از اسلام که در افغانستان وجود دارند می توان به هندوئیسم و سیک اشاره کرد. جمعیت مسیحیان افغانستان نیز بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر است. پیش از جنگ های سی سال گذشته، اقلیت یهودی نیز در افغانستان حضور داشتند که امروزه تمامی آن ها به اسرائیل مهاجرت کردند.

موضوع بسیار جالبی که باید به آن اشاره کرد این است که امروزه تنها یک فرد یهودی در افغانستان زندگی می کند. او فردی به اسم زابلون سیمینتوف است، یک تاجر فرش و رستوران‌ دار افغانی هست و از او به عنوان آخرین یهودی ساکن افغانستان یاد می شود. او از تنها کنیسه شهر کابل نیز مراقبت می کند

 

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در رابطه با مردم افغانستان به آن اشاره کرد، نرخ بالای مهاجرت است. به دلیل جنگ های داخلی و خارجی و به وجود آمدن مشکلات اقتصادی، ناامنی و بیکاری میلیون ها افغان به کشورهای مختلف مثل ایران، پاکستان و ترکیه مهاجرت کردند و همین موضوع باعث شده تا شاهد از دست رفتن سرمایه های جوانان کشور افغانستان باشیم. امروزه بیشتره افغان های مهاجر به ایران در استان های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، کرمان، فارس، یزد و البرز وقم ومرکزی سکونت دارند.

 

منطقه ای که امروزه افغانستان نامیده‌اند به عنوان بخشی از سرزمین ایران در دوران باستان، از نقاط کانونی در جاده ابریشم و مسیرهای مهاجرت انسان‌ها بوده‌است. باستان‌شناسان شواهدی از سکونت انسان‌ها تا بیش از ۵۰٬۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح به‌دست آورده‌اند.نخستین تمدن شهری ممکن است در این قلمرو در بین ۳٬۰۰۰ تا ۲٬۰۰۰ سال پیش از میلاد آغاز شده باشد.

 

این کشور در منطقه استراتژیکی مهمی قرارگرفته که آسیای شرقی، آسیای جنوبی، آسیای غربی و آسیای میانه را به هم وصل می‌کند. از روزگار باستان، این سرزمین شاهد فتوحات نظامی بسیاری از جمله توسط مادها و هخامنشیان، سلوکیان، شاهنشاهی موریا، اشکانیان، شاهنشاهی کوشانی، هپتالیان، ساسانیان، دودمان تانگ، صفاریان، سامانیان، غزنویان، سلجوقیان، چنگیز خان «مغولستان»، کرتیان، تیموریان، صفویه، افشاریه، امپراتوری درانی بوده‌است.

 

تاریخ سیاسی دولت مدرن افغانستان با سلسلهٔ درانی در قرن ۱۸ میلادی آغاز شد. (هوتکیان خود را ایرانی و پادشاه سراسر ایران می‌دانستند نه بخشی از آن مثلاً خراسان یا افغانستان و…. این دودمان توانست بر ترکان صفوی پیروز شود) پایتخت آن در سال ۱۷۷۶ توسط تیمورشاه درانی از قندهار به کابل منتقل شد و بخشی از قلمرو آن به امپراتوری‌های همسایه در سال ۱۸۹۳ واگذار شد. در اواخر سده نوزدهم میلادی، افغانستان به یک دولت حائل در «بازی بزرگ» بین امپراتوری بریتانیا و امپراتوری روسیه تبدیل شد. در سال ۱۹۱۹، پس از جنگ سوم افغان و انگلیس و امضای معاهده راولپندی، این کشور دوباره کنترل امور خارجه خود را از بریتانیا پس گرفت و استقلال خود را توسط امان‌الله شاه اعلام نمود.

 

افغانستان در دههٔ ۱۹۷۰ میلادی پس از انقلاب ثور، که تأثیر یافته از اتحاد جماهیر شوروی بود، به حکومتی سوسیالیست تبدیل شده و شاهد جنگی طولانی با مجاهدین افغان بود که در طول یک دهه، جان بیش از دو میلیون غیرنظامی را گرفت و باعث آواره شدن بیش از پنج میلیون نفر شد. پس از چند کودتای پی‌درپی و پیروزی مجاهدین بر دولت محمد نجیب‌الله جنگ داخلی افغانستان آغاز شد و وارد دوره‌ای از جنگ میان احزاب مختلف مجاهدین شد. طالبان در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ کنترل بیشتر مناطق افغانستان را به دست گرفتند. اما با یورش ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در سال ۱۳۸۰ حکومت را از دست دادند. در دسامبر ۲۰۰۱، شورای امنیت سازمان ملل متحد نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت (ایساف) را مأمور کمک به حفظ امنیت و دولت جدید افغانستان به ریاست حامد کرزی کرد.افغانستان در حال حاضر در عین حال که با مقاومت مسلحانه طالبان و گروه‌های دیگری همچون شبکه حقانی در پاکستان و داعش درگیر است به کندی و با حمایت جامعه بین‌المللی در حال بازسازی است.

 

اکنون رئیس جمهور کشور افغانستا ن آقای {اشرف غنی  } است . که درانتخابات رئیس مجهوری سال { 1394 }

دکمه بازگشت به بالا