استان هامسجدها

روضه شریف/مسجدکبود/آبی

خلاصه نوشته
  • متن دلخواه
  • متن دلخواه
  • متن دلخواه
  • متن دلخواه

مزار شریف

روضه شریف

( آرامگاه منسوب به حضرت علی (ع) ) یکی از جمله اماکن مقدس در افغانستان می باشد که در اطراف خود مناره ها، کبوتر خانه، قبرستان که افراد واشخاص با نفوذ افغانستان درآن دفن شده اند.

روضه شریف/مسجد آبی/کبود
روضه شریف/مسجد آبی/کبود

مردم افغانستان از قرن‌ها قبل به خاندان عصمت و طهارت عشق و علاقه داشته‌ و مزار امامان و امام‌زادگان زیارتگاه آنان بوده است. مسلمانان افغانستان صفت سخاوت حضرت علی (ع) را بیشتر از سایر صفات او یاد می‌کنند و آن حضرت را با نام «سخی» می‌شناسند.

«زیارت سخی» نام تاریخی و رسمی آرمگاه «مزار شریف» است که در ولایت بلخ در شمال افغانستان واقع شده و عموم مردم افغانستان بر این باورند که این زیارت، مدفون حضرت علی (ع) است که در شهر مزار شریف دفن شده است

روضه شریف مسجد آبی/کبود
مسجدکبود/ روضه شریف مسجد آبی

در مورد تاریخچه آرمگاه حضرت علی (ع) در شهر مزار شریف باورهای مختلفی وجود دارد که بیشتر متاثر از فرهنگ عامه مردم است. آنچه که مسلم است، اینکه ارادت و باور مردم افغانستان به حضرت علی (ع) و زیارت مزار شریف غیر قابل توصیف است و مردم این کشور بلخ را بیت‌الشرف می‌خوانند چنانکه در بسیاری از رواق‌های زیارت مزار شریف این دو بیت جامی به چشم می‌خورد:

گویند که مرتضی علی در نجف است

در بلخ بیا، ببین چه بیت الشرف است

جامی نه عدن گوی، نه بین الجبلین

خورشید یکی و نور او هر طرف است

روضه شریف

ارادت مردم مسلمان افغانستان با اخلاص صادقانه‌ای که به حضرت علی(ع) دارند در تمامی موارد زندگی خود به آن حضرت توسل می‌جویند و زمانی که با مشکل مواجه می‌شوند با توسل به درگاه  خدا، حضرت علی (ع)را واسطه قرار داده تا نیازها و مشکلات آنها را رفع نماید. آنگونه که دکتر شمس الحق آریانفر نوشته است: «مردم به آرمگاه آن حضرت به شهر مزار شریف می‌روند، دعا می‌کنند و از خداوند تمنا می‌کنند که به طفیل دوستی و مقبولیت شیر درگاهش، مشکل آنها را آسان نماید.

شمس الحق آریانفر در کتاب سیمای حضرت علی(ع)، به توسل برخی از شاهان و بزرگان افغانستان به علی (ع) نیز اشاره کرده است، چنانچه که سلطان «حسین بایقرا»، ادعا نمود که حضرت علی (ع) را در خواب دید و آن حضرت فرمودند که به ترمیم مرقد ایشان اقدام نمایید و بعد از آن آرمگاه حضرت علی(ع) را ساخت.

بسیاری از مردم که امراض جسمانی دارند از مناطق مختلف افغانستان خود را به زیارت مزار شریف می‌رسانند و حتی عده‌ای از خانواده‌ها وقتی کودک آنها متولد می‌شود آن را نذر سخی می‌کنند و موهای سر او را تا 2 سال نمی‌گیرند تا اینکه بعد از 2 سالگی به زیارت مزار شریف می‌برند و ضمن خیرات، موهای او را می‌گیرند و در حقیقت آن طفل نذر سخی می‌شود و نام او را نیز «غلام سخی» می‌گذارند.می‌شود.

مزارشریف روضه شریف/
White pigeons are fed at the Shrine of Hazrat Ali in Mazar-i-Sharif, Afghanistan. ©Ric Ergenbright
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا